رسانه تخصصی معمار شهر

رسانه تخصصی اخبار و مطالب معماری و شهرسازی ایران و جهان

رسانه تخصصی معمار شهر

رسانه تخصصی اخبار و مطالب معماری و شهرسازی ایران و جهان

رسانه تخصصی معمار شهر

مطالب و مباحث تخصصی معماری و شهرسازی و دیگر علوم وابسته را با ما مطالعه نمایید...
در اين وب
در كل اينترنت
 • قالب وبلاگ
 • تبلیغات

  طبقه بندی موضوعی

  وزیر راه و شهرسازی در گفتگوی زنده تلویزیونی با اشاره به اهتمام این وزارتخانه در تکمیل مسکن مهر بر عملیاتی کردن اهداف توسعه کمی و کیفی مسکن در برنامه ششم از جمله اجرای بازآفرینی 100 هزار واحد مسکن در مرحله نخست و تأمین مسکن اقشار کم درآمد تاکید کرد.

  به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی که شامگاه گذشته در برنامه زنده "تیترامشب"‌شبکه خبر سخن می گفت، در توضیح برنامه‌های وزارت راه وشهرسازی در بخش مسکن اظهار داشت: در بحث مسکن دولت موظف است تا طبق قانون اساسی زمینه را برای خانه دار شدن مردم با اولویت اقشار کم درآمد فراهم کند گفت:تامین مسکن برنامه ای است که در دولت های مختلف از بدو انقلاب تاکنون با عناوین مختلف صورت گرفته است و در این سال ها با برنامه‌های مسکن مهر و مسکن اجتماعی دولت های نهم تا دوازدهم تلاش کرده اند تا بتوانند پاسخگوی نیاز مسکن شهروندان باشند.

  محمد اسلامی

  وی با اشاره به اینکه وزارت راه و  شهرسازی در دوره جدید برای تامین مسکن نیازمندان، طرح‌های را به صورت موازی در حال انجام دادن است، افزود: برای اجرایی کردن این طرح ها برنامه ششم ملاک قرار گرفته شده است که اهداف کمی و کیفی توسعه مسکن و هدف گذاری در آن دیده شده است.

  اسلامی با اشاره به جذب سرمایه‌گذاران برای احیای بافت‌های ناکارآمد توضیح داد: با توجه به مطالعات و ارزیابی گذشته کارگروه ویژه‌ای برای این موضوع تشکیل شده است و بازآفرینی شهری مورد تاکید رئیس جمهور است و برای این کار معاون اقتصادی و دیگر معاونان ریاست جمهور در بحث بازآفرینی شهری وقت زیادی را صرف کرده است و بحث های کارشناسی مفصلی برای آن صورت گرفت و ما در روز گذشته این مساله را جمع بندی کرده و نهایی کرده‌ایم.

  بازآفرینی 100 هزار واحد مسکونی در دستور کار استانداران

  وی با تاکید بر اینکه به استانداران برنامه ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در برنامه بازآفرینی شهری ابلاغ شده است، افزود: باید دقت کرد که استانداران رئیس ستاد بازآفرینی استانی هستند و این مساله در دستور کار سال ۹۷ برای ان ها تعریف شده بود که طی ۸ ماه گذشته مطالعات انجام شده و برنامه ریزی صورت گرفته تا ۲۷۰ محله در سال بازآفرینی شود.

  اسلامی افزود: برای تک تک استان ها اولویت بازآفرینی  محلات شناسایی و استخراج شده است و محلات بر اساس برنامه مشخص احیا می شوند و بافت ها آن محله نوسازی خواهند شد که این نوسازی شامل امکانات روبنایی از جمله مدرسه، اماکن بهداشتی و فرهنگی و ورزشی علاوه بر نوسازی واحدهای مسکونی نیز می شود.

  وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه باید اراضی دولتی در اختیار این طرح قرار گیرد، تصریح کرد: با عرضه زمین از سوی نهادهای دولتی سرمایه گذاران می توانند کار ساخت و ساز را با دریافت پروانه ساخت با تسهیلات ویژه در محدوده‌های شهری انجام دهند. اما در نوع دوم افراد می‌توانند با استفاده از تسهیلات در نظر گرفته شده واحد ساختمانی خود را نوسازی کنند و علاوه بر امتیاز دریافت پروانه ساخت رایگان و نرخ تسهیلات دریافتی آنها نیز 50 درصد کمتر از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار است.

  وی ادامه داد: در راستای ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی که سهمیه هر استان پیش بینی شده، از استانداران خواسته شده تا تمامی دستگاه های دولتی و شهرداری ها را برای مشارکت در این طرح بسیج کنند که این مساله برای شهرداری ها منفعت هایی برای ارتقای سطح شهری و خدمات و البته ایجاد درآمدهای پایدار شهری دارد.

  اسلامی ادامه داد: بسته ای به استانداران ابلاغ شده که علاوه بر مصوبات گذشته، موجب اجرای غیرمتمرکز و عمل بر اساس شرایط هر منطقه و استان خواهد شد. همچنین ابلاف بسته جدید در خصوص بازآفرینی شهری به استانداران برای سرعت دادن به عملیاتی کردن طرح و احیای بافت‌های فرسوده بوده است.

  استانداران موانع بازآفرینی شهری را برطرف کنند

  وی در رابطه با کارشکنی برخی از ارگان ها در زمینه بازآفرینی شهری با عدم واگذاری زمین و دیگر موارد، گفت: برنامه بازآفرینی شهری دارای صراحت قانونی و آیین نامه مصوب دولت و دستور صریح ریاست جمهوری است و استانداران به عنوان مقام های عالی دولت در استان اختیار تام دارند و که در این حوزه تصمیم گیری کنند ما با تغییر سیاست های ساختاری و رویکردی که ابلاغ شد،ه مصوب کرده ایم تا از ظرفیت استانداران که دارای اختیار بیشتر از دستگاه های اجرایی استانی هستند در این حوزه بهره مند شویم تا آن ها برخی از موانع موجود در استان را برطرف کنند و روندها را تسریع کنند تا واگذاری زمین سرعت گرفته و همچنین با دادن مجوز ها و تهیه نقشه ها و  پشتیبانی شاهد اقدام همه جانبه و به ثمر رسیدن نتایج طرح بازآفرینی شهری باشیم.

  وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: در حال حاضر طرح بازآفرینی شهری در برخی استان‌ها آغاز شده است و از پیشرفت خوبی نیز برخوردار است.

  اسلامی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی وظیفه خود می داند که مسکن مهر را تکمیل کند، یادآور شد: مردم منتظر تکمیل مسکن مهر هستند البته مسکن مهر حدود ۵۰۰  هزار واحد مسکونی است که تقریبا ساخت نیمی از آن به اتمام رسیده اما به دلیل نداشتن انشعابات قابلیت استفاده پیدا نکرده است و نیمی دیگر این تعداد که نا تمام است شامل مواردی می‌شود که مشکلات حقوقی دارد و ۱۰۰ هزار واحد آن فاقد متقاضی است که عمدتا امکانات زیربنایی برای آن ها وجود ندارد و یا جانمایی مناسبی نداشته است. برنامه این است که طبق مجوز قانونی و هماهنگی که صورت گرفته تعدادی از واحدهای فاقد متقاضی را به سازمان های حمایتی (کمیته امام و سازمان بهزیستی) واگذار کنیم تا آن ها بتوانند بعد از تکمیل به افراد تحت پوشش خود واگذار کنند.

  وی با اشاره به اینکه در وزارت راه و  شهرسازی سه سازمان و شرکت تابعه به موضوع مسکن مهر مربوط می شوند، توضیح داد: باید هر یک از این سازمان ها و شرکت‌ها باید وظایف خود را انجام دهند. نهایت تقسیم کار بدین صورت است که بنیاد مسکن وظیفه تکمیل مسکن مهر را در شهرسازی زیر 25 هزار نفر جمعیت بر عهده دارد و تکمیل مسکن هر در شهرهای جدید بر عهده شرکت عمران شهرهای جدید است و بقیه موارد نیز با همکاری سازمان ملی زمین و مسکن و اجرای ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها باید تکمیل شوند.

  اسلامی بیان کرد: این سازمان ها وظیفه دارند که با توجه به الزامات قانونی مسکن مهر را در دستور کار قرار دهند و برای ان ها تصمیم گیری کنند. البته متقاضیان نیز با واریز معوقات خود و آورده مورد نیاز باید برای تکمیل مسکن مهر همکاری کنند و بدون همکاری مردم تکمیل کردن واحد‌های در حال ساخت برای وزارت راه و شهرسازی کار دشواری است و این انتظار برای مردم باید زودتر به پایان برسد.

  وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: انشعابات باید برقرار شود و سرانه های خدماتی برای رفاه حال ساکنان مسکن مهر باید فراهم شود.

  اسلامی با بیان اینکه باید دو بحث بخش های مالی و اقتصادی و بحث تولید مسکن جدا شوند، گفت: مهم ترین دستور برنامه ریزی برای ایجاد جریان پایدار ساخت مسکن است که باید ارتباط بین سازندگان صلاحیت دار و سرمایه گذاران برقرار شود به طوری که تولید مسکن به یک جریان زنده و  پویا تبدیل شود.

  حرفه‌ورزان ساخت و ساز باید دارای صلاحیت و پروانه باشند

  وی با اشاره به لزوم تمرکز بر کیفیت و استاندارد مصالح ساختمانی یادآور شد: در این زمینه با توجه به آیین نامه کنترل ساختمان و وظایف سازمان نظام مهندسی ساختمان، هر بخش باید به وظیفه نظارتی خود عمل کند. زیرا کسانی که می خواهند  در حرفه ساخت و ساز فعالیت کنند باید دارای صلاحیت و پروانه باشند اعم از حقیقی و یا حقوقی بدون پروانه صلاحیت مجاز به فعالیت نباشد.

  اسلامی در خصوص  کیفیت مصالح و استاندارد مصالح نیز گفت: اگر مطابق آیین نامه کنترل ساختمان و 22 مبحث  مقررات ملی ساختمان عمل نشود، کیفیت ساخت و ساز ها دچار مشکل خواهد شد. به عنوان نمونه در بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه بازسازی بر اساس قوانین و استانداردها کاملا مشهود بود زیرا در زلزله مجدد این منطقه کمترین تلفات را شاهد بودیم و کار مهندسی ساز موجب پابرجا ماندن ساختمان‌ها شد.

  وزیر راه و شهرسازی در خصوص توانمند سازی قشر متوسط و کم درآمد نیز گفت: باید برای ساخت و ساز با واگذاری زمین و دیگر موارد تسهیلاتی را در نظر گفت تا با کاهش قیمت تمام شده بتوان عرضه برای اقشار کم در آمد را در نظر گرفت.

  وی افزود: نکته مهم این است که توانمند سازی مردم برای خرید الزاما با دادن تسهیلات و کمک مالی نیست بلکه ایجاد مزیت برای سازنده است که بتوان سود را در جای دیگری تسهیل کند و طبق قراردادهای مشخصی با نرخ تمام شده به متقاضیان که واجد شرایط هستند واگذاری صورت گیرد و در این برنامه اولویت با خانه اولی ها است.

  اسلامی اضافه کرد: میزان موفقیت  این برنامه در هر شهر نیز بستگی به کیفیت شرایط محیطی دارد.

  نظرات  (۰)

  هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی