رسانه تخصصی معمار شهر

رسانه تخصصی اخبار و مطالب معماری و شهرسازی ایران و جهان

رسانه تخصصی معمار شهر

رسانه تخصصی اخبار و مطالب معماری و شهرسازی ایران و جهان

رسانه تخصصی معمار شهر

مطالب و مباحث تخصصی معماری و شهرسازی و دیگر علوم وابسته را با ما مطالعه نمایید...
در اين وب
در كل اينترنت
 • قالب وبلاگ
 • تبلیغات

  طبقه بندی موضوعی
  روزنامه هفت صبح: طی ۱۰۰ سال اخیر برای طوفان‌ها اسم انتخاب شده، چون به ادعای سازمان جهانی هواشناسی به یاد آوردن اسامی نسبت به اعداد و عبارات فنی برای مردم ساده‌تر است. روزنامه «تلگراف» می‌نویسد وقتی طوفان‌ها با نام در رسانه گزارش می‌شوند، میزان آمادگی افراد برای مواجهه با طوفان‌ افزایش می‌یابد.
   
   دختران دردسرساز آمریکایی؛ حقایقی درباره شیوه نامگذاری طوفان‌ها


  اسم طوفان‌ها چطور انتخاب می‌شود؟

  پیشتر اسامی توفان‌ها اختیاری بود، مثلا وقتی طوفان‌ اقیانوس اطلس دکل قایقی به نام «آنتجه» را درهم‌ شکست، با نام تندباد آنتجه خوانده می‌شد. کم‌کم هواشناسان تصمیم گرفتند سیستم سازما‌ن‌یافته‌تر و کارآمدتری را معرفی کنند و اسامی از فهرست الفبایی مرتب‌شده انتخاب شد. اولین طوفان‌ سال با الف شروع می‌شود و به همین صورت ادامه می‌یابد. فهرست اصلی تنها اسامی «زنانه» داشت و کم‌کم از سال ۱۹۷۹، اسامی مردانه هم اضافه شدند؛ حالا هر ساله تناوب دارند. ۶ فهرست به صورت چرخشی مورد استفاده قرار می‌گیرند، بنابراین فهرست ۲۰۱۶ مجددا در ۲۰۲۲ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  فرق طوفان‌ها زنانه و مردانه چیست؟

  طبق گزارش «سی‌ان‌ان» مطالعات نشان می‌دهد افراد بر اساس اینکه طوفان‌ نام زنانه یا مردانه داشته باشد به شیوه متفاوتی برای آن آماده می‌شوند. تیمی از محققان در اقدامات آکادمی ملی علوم می‌گویند: «تندبادهایی با نام زنانه (در برابر تندبادهایی با نام مردانه) باعث مرگ بسیار بیشتری می‌شوند که ظاهرا به این دلیل است که مردم خطر کمتری را برای طوفان‌های زنانه متصور می‌شوند و در نتیجه آمادگی کمتری دارند.»

  به بیان دیگر، تندبادی با نام «پرسیلا» که نامی زنانه دارد، شاید به اندازه تندبادی با نام مردانه «برونو» که ترس بیشتری ایجاد کرده و مردم را ترغیب به فرار می‌کند، جدی گرفته نشود.

  مردم طوفان‌های زنانه را جدی نمی‌گیرند!

  ادعای محققان مبنی‌بر نرخ مرگ‌ومیر تندبادهای آمریکا از سال ۱۹۵۰ تا ۲۰۱۲ است و همچنین آزمایش‌هایی روی طرز واکنش مردم به تندبادهای فرضی با نام مردانه و زنانه انجام داده‌اند. بعدا بیشتر درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد. این مطالعات نشان می‌دهد تغییر نام یک تندباد شدید از چارلی به الویز توانست مگر و میر در اثر آن را تقریبا سه برابر کند. این مطالعه بیان کرد «در طوفان‌های شدید که اقدام حفاظتی بیشترین پتانسیل برای نجات جان افراد را دارد، مردانگی- زنانگی نام تندباد میزان مرگ‌ومیر آن را پیش‌بینی می‌کند.»

   

  تغییرات اقلیمی و بروز طوفان‌های آمریکا

  ایسنا: طوفان "هاروی" که مدتی قبل از طوفان "ایرما" رخ داد، با زدن رکورد در شدت و میزان باران، سوالاتی را در مورد چگونگی تاثیر تغییرات آب و هوایی در ایجاد طوفان‌ها پدید آورد. دانشمندان می‌گویند تغییرات آب و هوایی باعث ایجاد طوفان "هاروی"، "ایرما" یا هر طوفان دیگری نمی‌شود، اما احتمال بروز طوفان‌های شدید مانند "ایرما" را به شدت افزایش می‌دهد.
   
   /نگاه علم به چالش‌های پیش روی تغییر اقلیم/تغییرات اقلیمی و بروز طوفان‌های آمریکا


  به نقل از فکت چک، جدیدترین آنالیزی که در مورد تاثیر تغییرات آب و هوایی در فعالیت‌های طوفان صورت گرفته، از پیش نویس گزارش ویژه برنامه علوم تحقیقاتی تغییرات جهانی آمریکا است که 28 ژوئن منتشر شده است.

  یکی از یافته‌های کلیدی این گزارش می‌گوید که فعالیت‌های انسانی از دهه 70 میلادی به "افزایش فعالیت‌های طوفان" در اقیانوس اطلس شمالی منجر شده است. خلیج مکزیک، جایی که "هاروی" شکل گرفت، بخشی از اقیانوس اطلس شمالی است.

  با این وجود، گزارش برنامه تحقیقاتی تغییرات جهانی آمریکا نشان دهنده عدم قطعیت در شناسایی میزان تاثیر و مشارکت علل انسانی بر فعالیت‌های طوفان‌ها است.

  یکی دیگر از یافته‌های کلیدی این گزارش نتیجه‌گیری کرد که مدل‌های آب و هوایی به طور کلی نشان می‌دهد که یک "جهان گرم‌تر" منجر به افزایش شدت تندبادها و همچنین افزایش شدت طوفان‌های سهمگین می‌شود.

  این گزارش همچنین پیش‌بینی می‌کند که طبق شواهد و مطالعات، اقیانوس اطلس به طور ویژه خاستگاه افزایش بارش و وقوع طوفان‌های سهمگین می‌شود.

  این پیش بینی‌ها با نظریه‌های دانشمندان در مورد اینکه چگونه یک جهان گرم‌تر منجر به رطوبت بیشتری در جو، بارش بیشتر و وقوع طوفان‌های شدید می‌شود، مطابقت دارد.

  با این وجود اما کمی عدم اطمینان نیز وجود دارد؛ چرا که پیش بینی‌ها هنوز با داده‌های مشاهده شده در مورد طوفان‌ها سازگار نیستند. زیرا داده‌ها از کیفیت بالا و کافی برای تشخیص سهم انسان در این روند برخوردار نیستند.

  در مورد طوفان "هاروی" همانطور که گفتیم، گفتن اینکه تغییرات آب و هوایی منجر به وقوع آن شده نادقیق است. طوفانی که طی چهار روز رکورد بیش از 50 اینچ بارش را در جنوب تگزاس ثبت کرد.

  اما دانشمندان گفته‌اند که "هاروی" به دلیل تغییرات اقلیمی سهمگین‌تر و مخرب شده است.

  "مایکل مان"، استاد علوم جوی در ایالت پنسیلوانیا، در مقاله ای که در گاردین در روز 28 اوت منتشر شد؛ به حداقل سه عامل ناشی از تغییرات اقلیمی اشاره کرد که طوفان‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند: بالا آمدن سطح دریاها، آبهای گرم‌تر اقیانوس و ضعف بادهای غالب.

  وی توضیح می‌دهد که بالا آمدن سطح دریا موجب افزایش شدت طوفان شده و بر همین اساس جریان‌های طوفانی شدیدتر منجر به بروز سیلاب‌های ساحلی بیشتر می‌شود.

  از سوی دیگر، آب‌های گرم‌تر منجر به افزایش رطوبت در اتمسفر می‌شوند که آن نیز منجر به ایجاد پتانسیل برای بارندگی‌ها و سیلاب‌های بیشتر می‌شود. ترکیب سیلاب‌های ساحلی و باران‌های سنگین مسئول سیل‌های ویران کننده‌ای است که آمریکا تجربه می‌کند.

  وی افزود: اگرچه تاثیر عامل سوم کمتر از دو عامل دیگر است، اما طوفان در نزدیکی ساحل به علت بادهای ضعیف غالب که نتوانستند طوفان را به دریا هدایت کنند، به وجود می‌آید.

  علت ضعف بادهای غالب، سیستم پرفشار و در حال گسترش در اکثر نقاط آمریکا است که یکی از عوامل دست مشارکت انسان در تغییر اقلیم برشمرده می‌شود.

  دانشمندان می‌گویند طوفان‌های بعدی در این منطقه به دلیل همین تغییرات آب و هوایی مذکور، سهمگین‌تر خواهند بود.

  هرچند ممکن است تنها نیم تا یک سوم بالا آمدن سطح آب دریاها را می‌توان به گردن گرمایش جهانی حاصل از فعالیت‌های انسانی انداخت، اما به راحتی قابل فهم است که افزایش تعداد و شدت طوفان‌ها و آسیب‌های مرتبط با آن به طور قابل توجهی تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی قرار گرفته است.

  بنابراین آیا تغییرات اقلیمی مقصر بروز طوفان‌هایی همچون "هاروی" و "ایرما" هستند؟ دانشمندان می‌گویند خیر، اما این موضوع نقش تعیین کننده‌ای در شدت یافتن این طوفان‌ها(همانند طوفان‌های دیگر) داشته است، اما به تنهایی عامل ایجاد آنها نیست.

  نظرات  (۰)

  هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی