رسانه تخصصی معمار شهر

رسانه تخصصی اخبار و مطالب معماری و شهرسازی ایران و جهان

رسانه تخصصی معمار شهر

رسانه تخصصی اخبار و مطالب معماری و شهرسازی ایران و جهان

رسانه تخصصی معمار شهر

مطالب و مباحث تخصصی معماری و شهرسازی و دیگر علوم وابسته را با ما مطالعه نمایید...
در اين وب
در كل اينترنت
 • قالب وبلاگ
 • تبلیغات

  طبقه بندی موضوعی

  به گزارش خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، کتاب مجموعه ضوابط، مقررات و مصوبات موردی شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران، حاوی مقررات شهرسازی و معماری و طرح‌های توسعه و عمران مصوب شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران از تاریخ تاسیس تا پایان شهریور سال ۱۳۸۸، آیین‌نامه نحوه بررسی و تصویب طرح‌های توسعه و عمران محلی، ناحیه‌ای، منطقه‌ای و ملی و مقررات شهرسازی کشور مصوب ۷۸.۱۰.۱۲ هیات‌وزیران که توسط دبیرخانه شورای‌عالی شهرسازی ومعماری ایران گردآوردی و تنظیم شد، توسط موسسه انتشارات دانشگاه تهران، در یکهزار نسخه چاپ و منتشر شد.

  کتاب

  گردآوری مطالب این کتاب توسط دفاتر حوزه معاونت معماری‌و‌شهرسازی انجام شده است. مدیراجرایی آن فرزانه صادق‌مالواجرد مدیرکل دفتر معماری، طراحی‌شهری و بافت‌های واجدارزش، کارشناسی و تنظیم آن را نیز احمد نیکخواه نائینی، محمدرضا گراوندپور، سید ابراهیم بنی‌مهد و علی‌محمد فریادرس انجام داده‌اند.

  این کتاب در یکهزار نسخه به سفارش معاونت معماری‌و‌شهرسازی وزارت راه‌و‌شهرسازی توسطه موسسه انتشارات دانشگاه تهران چاپ شد.

  پیروز حناچی معاون معماری‌و‌شهرسازی وزارت راه و شهرسازی در دولت یازدهم که هم‌اکنون مشاور وزیر راه و شهرسازی است در مقدمه این کتاب آورده است:

  از زمان به وجود آمدن اولین مقررات در حوزه معماری‌و‌شهرسازی به صورت مدون در دوره پهلوی اول تاکنون بیش از ۸۰ سال می‌گذرد. از تصویب این قانون (قانون احداث و توسعه معابر وخیابان‌ها) تا تاسیس شورای‌عالی شهرسازی‌و‌معماری ایران، قوانین و مقرراتی بنا بر اقتصا و بستر زمان توسط دستگاه‌های مختلف مصوب گردید. با ایجاد وزارت آبادانی و مسکن در سال ۱۳۴۲ و متعاقب آن تشکیل شورای‌عالی معماری‌و‌شهرسازی ایران با نگرش اعتلای هنر معماری و ایجاد محیط‌زیست بهتر برای مردم، تمرکز این مقررات از دریچه شورای‌عالی صورت گرفت چنانکه تاحدود زیادی این حوزه متولی خود را شناخته و به انسجام و چهارچوب مناسبی رسید.

  پس از تاسیس شورای‌عالی هم تلاش‌های فراوانی صورت گرفته تا قوانین و مقررات در این حوزه یکدست و منسجم‌تر شوند اما گستردگی و پویابودن این حوزه نیازمند اصلاحات و تغییرات پویاست چه در مواردی مقررات همپوشانی دارند و در مواردی دیگر نیاز به وجود مقررات دیده می‌شود که به نظر می‌رسد این امر نیازمند نگاه همگانی از جمله متخصصین و حرفه‌مندان در این حوزه تخصصی است.

  انتشار کتاب ضوابط و مقررات موردعمل شورای‌عالی شهرسازی‌و‌معماری ایران که به سبب سهولت دسترسی جامعه معمار و شهرساز ایران به آن ضوابط و مقررات تهیه شده است از دهه هفتاد تاکنون چندین‌بار تجدیدچاپ و بازنگری شده است. در این مجلد نیز سعی بر آن شده است تا مطابق نظرات و پیشنهادات اصلاحی استفاده‌کنندگان، علاوه بر اصلاح مجلد قبلی مهمترین و کاربردی‌ترین قوانین و مقررات و مصوبات شورای‌عالی به نسخه قبل افزوده گردد.

  امید آن می‌رود تا پس از این نیز استفاده‌کنندگان از کتاب، نظرات اصلاحی خود را جهت بهبود کیفی و کمی کتاب مذکور متذکر شوند.

  آنچه پیش روست حاصل تلاش همکاران بنده چه در گذشته و چه اکنون در معاونت معماری‌و‌شهرسازی وزارت راه‌و‌شهرسازی است که شایسته تقدیر است.

  نظرات  (۰)

  هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی